Jak na via ferraty bezpečně - jak začít
Marie Lollok Klementová
5 minut čtení
Pohyb po zajištěných cestách zažívá v posledních letech ze všech alpských disciplín jednoznačně nejsilnější boom. Ročně se jen v Evropě postaví několik desítek nových ferrat. Přibývá tisíce těch, kteří si tento lákavý pohyb ve vertikále poprvé vyzkouší a hned jej zařadí mezi své oblíbené outdoorové aktivity.
Proč? Hlavním důvodem může být pocit, že ferraty představují přímou a relativně bezpečnou vstupní bránu do světa, ve kterém se jinak pohybují pouze horolezci. Věk zde nehraje roli a technika bezpečného pohybu nevyžaduje sáhodlouhou předchozí praxi. Zajištěné cesty tak umožňují lidem podívat se tam, kam by se jinak nedostali.
Nicméně jak stoupá počet těch, kteří se na ferraty vydávají, roste také množství záchranných akcí. Před začínající sezónou není tedy od věci připomenout si pár bezpečnostních pouček, aby se portfolio vašich bezpečně vylezených zajištěných cest radostně rozrůstalo.
O základním vybavení a také historii ferrat pojednává tento článek.
Co si na ferratu sbalit do batohu?
Jako při všech dalších alpských disciplínách hraje technická výstroj i u zajištěných cest hlavní roli. Ferratové vybavení prošlo za dobu svého používání nezanedbatelnou evolucí. Ačkoli vám někteří pamětníci budou mávat před obličejem kousky hodnými vystavení v muzeu, se kterými se jistili a přežili, na vypůjčenou „odsedku“ se šroubovací karabinou už opravdu zapomeňte. Na vašem check-listu při balení batohu, třeba od deuter, na ferraty v základu nesmí chybět:
- lezecká helma, která chrání před padajícím kamením či nárazem hlavy o skálu
- úvazek, a to sedací v kombinaci s prsním nebo celotělový
- ferratový set s automatickými pojistkami zámku a páracím tlumičem pádu
Prsák, sedák, nebo celotělák?
Používat pouze sedací úvazek, kombinaci sedáku s prsákem, nebo celotělák? Otázka, která dokáže rozhýbat nejednu diskuzi nad sklenicí Kofoly, o těch virtuálních nemluvě. Jedno je jasné, na použití čistě prsního úvazku zapomeňte. A ačkoli v Alpách potkáte řadu ferratistů pouze v sedáku, pro kombinaci obou úvazků hovoří hned několik pádných argumentů:
- pád na ferratě je nekontrolovatelný
- délka i charakter pádu na ferratě jsou zcela odlišné od pádu při lezení, při použití prsního úvazku eliminujete přetočení ferratisty hlavou dolů a snížíte možné následky pádu
- batoh na vašich zádech vám posouvá těžiště výše, pokud tedy lezete se zátěží na zádech, mělo by pro vás použití prsního úvazku být samozřejmostí
Prsní úvazek by měli brát jako nedílnou součást vybavení prostě všichni. Nezáleží na tom, zda právě s ferratami začínáte, nebo jste jich už slezli desítky, a to včetně těch extrémně těžkých. Zdraví máme jen jedno.
A jak je to s ferratovými sety? Na nich se nejlépe dá pozorovat vývoj bezpečnostních norem, zvyšující se nároky na jistící pomůcky a aktuální trendy. Třecí destičky nebo podomácku vyrobené sety již patří do minulosti. Pokud máte v plánu si pro letošní sezónu ferraťák pořídit, žádejte v obchodě pouze trhací sety vyrobené od března 2017 dále. Ty odpovídají aktuální normě a jsou vhodné pro osoby s hmotností 40–120 kg. Třeba ty od místních Rock Empire Mnoho uživatelů překvapí informace, že ferratový set je určen pouze na jedno použití, respektive pro jeden zachycený pád. Poté jej prosím v zájmu vlastní bezpečnosti vyměňte. Mějte také na paměti, že děti a urostlejší postavy, které se nevejdou do váhové kategorie 40-120kg musí být v rámci bezpečnosti na ferratách dojišťovány.
Mrkněte na pojednání o největších chybách při používání ferratového setu.
Nezapomeňte ani na další vybavení a výstroj na seznamu, a to:
- oblečení chránící před nepřízní počasí
- kvalitní obutí se zpevněnou špičkou a neklouzavou podrážkou, doporučuji především botky od Mammut, Millet a La Sportiva
- prstové nebo bezprstové ferratové rukavice
- dostatek jídla a tekutin
- nouzové vybavení pro případ krizových situací, tedy lékárničku, bivakovací vak pro dva (tzv. žďárák), čelovku, dynamické lano o délce cca 30 m, pár karabin a nějakou tu smyčku
Přečtěte si podrobný článek o tom, jak se vybavit na ferratu.
Nutno podotknout, že ani sebelepší vybavení vám nezaručí bezpečnost, pokud jej nebudete používat správně a v souladu se zásadami pohybu po zajištěných cestách a v horském terénu!
Obezřetnost je více než na místě
Na ferratě se nepadá? Nemělo by, ale padá. Nelze hodnotit, jestli jsou čísla alarmující či nikoli. Statistiku ztěžuje třeba i to, že se nemonitorují nehody na všech zajištěných cestách v Evropě. Kuratorium pro alpskou bezpečnost eviduje čistě v rakouských Alpách přibližně 200 zásahů horské služby na zajištěných cestách ročně. Zhruba v 10 případech už postiženému není pomoci. Smrtelné nehody se stávají na ferratách všech obtížností, od B až po E Hüsslerovy stupnice. Nejčastější příčinou úrazů bývá krom zdravotních potíží (vykloubená ramena, infarkty) uklouznutí a pád. Není zcela od věci zmínit doložený fakt, na který poukazuje i Kuratorium, a to že hodně ferratistů se nejistí v místech, kde jistící lano sice je, ale technicky se jedná spíše o chodecké pasáže.
Bezpečnost především
Horská služba je rovněž velmi často volána na pomoc těm, kterým v průběhu pohybu po zajištěných cestách došly síly. Ačkoli jsou zdravotně v pořádku, nejsou schopni sami dolézt na konec ferraty. Překvapivě je to téměř v polovině případů z výše zmiňovaných 200. Mezi základní fyzické předpoklady k tomu, aby pro vás lezení zajištěných cest bylo požitkem, patří krom síly zejména vytrvalost a jistota pohybu ve skalním terénu. Z těch psychických pak odolnost proti závratím, absence strachu z výšky a hloubky. A samozřejmě znalost obecných bezpečnostních pravidel, tedy:
- volba takové obtížnosti zajištěné cesty, která odpovídá mým aktuálním schopnostem a možnostem
- znalost předpovědi počasí a aktuálních podmínek – určitě se vyhněte bouřkám, dešti a sněhové pokrývce – platí zejména začátkem léta pro vyšší nadmořské výšky, kdy může být řada ferrat ještě pod sněhem
- kontrola partnerů před nástupem do zajištěné cesty
- dodržování bezpečnostních rozestupů při samotném lezení
Pokud vás pohyb ve vertikále láká, ale netroufáte si vyrazit hned na týden do Alp, najděte si někoho, kdo vás do tajů bezpečného pohybu na zajištěných cestách zasvětí. A kam na ferratu vyrazit? Mrkněte na tento článek.