Jak prát funkční oblečení a prádlo? Rady a tipy
Kateřina Ženíšková
5 minut čtení
Pokud rádi sportujete, tak se vám v šatníku zajisté hromadí sportovní oblečení. Pokládáte si otázku, jak správně prát funkční oblečení, aby si zachovalo své jedinečné vlastnosti a vydrželo vám co nejdéle? Zajímalo by vás, jakou teplotu praní zvolit, jaké prací prostředky použít a jak často byste měli své funkční oblečení prát? V následujícím článku se dozvíte tipy na péči o funkční oblečení, softshellové bundy a oblečení s membránou. A nakonec si řekneme, jak správně sušit a žehlit funkční oblečení, abyste předešli jeho poškození.
OBSAH:
- Funkční oblečení a prádlo
- Prát nebo neprat funkční oblečení?
- Jak prát funkční prádlo
- Jak často prát funkční oblečení
- Sušení a žehlední technického oblečení
- Jak prát merino
- Membránové oblečení
- Jak prát péřové oblečení
- Praní funkčního oblečení v ruce
Funkční oblečení a prádlo
Sportovní oblečení bychom zjednodušeně mohli definovat jako funkční oblečení, které odvádí vlhkost od těla a chrání nás před nepřízni počasí. Tam bychom řadili například běžecké kalhoty, cyklistické bundy, střední vrstvy a podobně. Funkční prádlo je první nebo střední vrstvou, která přímo doléhá na tělo. Bývá vyrobeno z umělých nebo přírodních materiálů. Popřípadě z jejich kombinací. Můžeme také vybírat z více gramáží – nižší gramáž na jaro a léto a silnější gramáž na podzimní a zimní období.
![]() |
![]() |
![]() |
Membránové oblečení
Sportovní oblečení s odolnou membránou nás ochrání před deštěm a větrem. Příkladem by mohly být bundy s goretexovou membránou, které jsou nepromokavé a zároveň prodyšné.
Prát nebo neprat funkční oblečení?
Samozřejmě prát. Otázkou zůstává jak často. A na to není jednoznačná odpověď. Záleží na druhu oblečení. Syntetický materiál je vhodné prát vždy, když se v něm zapotíte nebo je špinavý. Jinak je tomu u přírodních materiálů. Těmi jsou často merino vlna, bambus, lyocell a další. Přírodní materiály mívají přirozeně antibakteriální vlastnosti. To znamená, že je po sportu stačí vyvětrat na čerstvém vzduchu a můžete je opět použít. To platí u trika, mikiny i ponožek. V přírodním vláknu se bakterie množí výrazně pomaleji a díky tomu postačí čerstvý vzduch. Pokud je oblečení cítit i po vyvětrání, je čas na vyprání. V případě membránového oblečení se vyplatí s praním také příliš neotálet. Pokud zůstanou na membráně nečistoty, sníží se prodyšnost a materiál se rychleji opotřebí. To platí i v případě vnitřních nečistot, jako je pot či krémy a podobně.
Jak prát funkční prádlo?
Teplota praní
Dodržování doporučené teploty praní od výrobce je klíčové pro zachování vlastností funkčního oblečení. Je dobré si vždy pečlivě prostudovat informační štítek na oblečení. Většinou je vhodná teplota 30-40 °C.

Speciální prací prostředky
Při praní sportovního oblečení v pračce se vyplatí nepodcenit prací prostředek. Podle druhu tkaniny vybíráme odpovídající prostředek na praní. Funkční oblečení z přírodních materiálů pereme velmi šetrně. Pro praní oblečení z vlny merino je na trhu k dispozici speciální přípravek pro vlněné oblečení. Na oblečení ze syntetických materiálů je vhodné využít prací prostředek na funkční prádlo, popřípadě prací gel na sportovní prádlo.
V žádném případě nepoužíváme při praní funkčního oblečení aviváž. Použití aviváže by způsobilo ucpání pórů a výrazně by se omezila prodyšnost materiálu. Při praní technického oblečení, jako jsou nepromokavé bundy a kalhoty, je vhodné ošetřit oblečení po vyprání impregnací. Opakované praní snižuje vodoodpudivou úpravu chránící membránu před vlhkostí a nečistotami.
Jak často prát funkční oblečení
Správná četnost praní funkčního oblečení je klíčová pro jeho životnost a udržení funkčních vlastností. Oblečení ze syntetických materiálů pereme vždy, když ho zapotíme nebo znečistíme. Jinak je tomu u oblečení z přírodních materiálů, jako je například merino vlna nebo bambus či len. Technické nepromokavé oblečení pereme dle četnosti užívání a míry znečištění. Svrchní nepromokavé oblečení nás má ochránit při nepřízni počasí a zároveň si zachovat prodyšnost a odvod vlhkosti. Pokud se nám však jemné póry v materiálu zanesou prachem nebo jinými nečistotami, prodyšnost se výrazně sníží a materiál rychleji ztrácí své funkční vlastnosti.
Speciální péče o určité typy funkčního oblečení
Technické oblečení jako jsou softshellové a nepromokavé bundy a kalhoty si zaslouží při praní speciální pozornost. Tyto sportovní oděvy pereme ideálně ve speciálním přípravku vhodném pro outdoorové oblečení. Před praním v pračce odstraníme hrubší nečistoty a zapneme všechny zipy. Po vyprání je vhodné aplikovat vhodnou impregnaci. Pro některé technické oděvy, jako jsou například goretexové bundy a kalhoty, je žádoucí použití tepla. Dle symbolů na informačním štítku můžeme bundu vložit do sušičky nebo opatrně přežehlit. Použitím tepla se prodlužuje životnost nepromokavé úpravy.

Sušení a žehlení technického oblečení
Funkční oblečení má jednu velkou výhodu, a sice že většinou není potřeba ho žehlit. V případě umělých materiálů bychom mohli napáchat mnohem více škody než užitku. Některé funkční materiály mohou být sušeny v sušičce na prádlo. Tuto informaci nám samozřejmě výrobce sdělí vždy na informační cedulce.
Obecně můžeme říct, že pro funkční prádlo z umělého i přírodního materiálu je vhodné sušení na čerstvém vzduchu. Jinak je tomu u nepromokavých bund. Pokud pereme technické membránové oblečení, může nám použití žehličky nebo sušičky naopak prodloužit životnost. Aplikace tepla opět zvýší odolnost membrány před okolními vlivy. Obdobnou specialitkou jsou péřové bundy, které ideálně sušíme v bubnové sušičce společně s několika speciálními míčky určenými pro sušení peří. Díky pohybu míčků se peří opět načechrá a izolace správně funguje.
Jak se tedy starat o technické oblečení?
Odpověď není jednoznačná. Vždy záleží na konkrétním druhu oblečení. Není to jen o rozdílu, jestli pereme spodní vrstvu nebo bundu, ale především je důležitý materiál. Pomocné nám mohou být i video-návody zabývající se touto problematikou.
Jak prát merino
Frekvence praní tohoto přírodního materiálu není díky antibakteriálním vlastnostem tak vysoká. Prádlo pereme na jemný režim (může být režim vlna) při použití speciálního pracího prostředku vhodného na merino. Neždímeme na vysoké otáčky. Prádlo by se mohlo poničit. Doporučuje se max. 600 otáček, ale i zde, stejně jako u teploty postupujeme výhradně dle doporučení výrobce. Většinou stačí 30 °C. Nepoužíváme aviváž!
U sušení se držíme opět doporučení uvedených na informační cedulce. V případě, že je povoleno sušení v sušičce, volíme jemný režim s nízkou teplotou. Při sušení na vzduchu objemnějších kusů oblečení, jako jsou silné svetry a mikiny, dáme přednost vodorovné pozici. Tím předejdeme nechtěnému vytahání materiálu.
Syntetické materiály
Oblečení z umělých materiálů (polyester, polyamid atd.) pereme po zapocení nebo znečištění. Pro praní můžeme využít speciální prací prostředek pro praní sportovního oblečení nebo šetrný prací gel. Pereme dle doporučení výrobce. Většinou stačí 30 °C. Nepoužíváme aviváž. Některé kousky oblečení jsou vhodné i do sušičky. Opět dbáme pokynů výrobce. Nic nezkazíme tím, když budeme oblečení prát naruby (někdy to výrobce explicitně doporučuje). Naopak můžeme chránit například reflexní potisk.
Membránové oblečení

Sportovní oblečení s membránou je ohledně praní další specialitka. Vždy dbáme doporučení výrobce, který uvádí teplotu praní i vhodnost/nevhodnost použití sušičky na informačním štítku. Doporučení hodný je speciální prací prostředek a následně aplikace impregnace (dle potřeby). Vždy vkládáme oblečení do pračky se zavřenými zipy a prázdnými kapsami.
Jak prát péřové oblečení
Pokud se chystáme na praní péřové bundy, sáhneme po pracím prostředku určeném na peří. Program pracího cyklu volíme šetrný s přiměřenou teplotou. Oblečení sušíme ve vodorovné pozici a pravidelně, opakovaně načechráváme. Lépe se nám výsledný efekt povede v sušičce prádla. Tam vložíme společně s oblečením speciální míčky vhodné do sušičky. Ty nám izolaci krásně rozvolní a obnoví její funkčnost.
Praní funkčního oblečení v ruce
Pokud potřebujeme nějaký ten funkční kousek přeprat na cestách, většinou se nebudeme muset stresovat správnou teplotou pračky a otázkou, zda použít či nepoužít sušičku. Zkusíme se poohlédnout po větší nádobě, vodě a pro praní použít biologicky rozložitelné mýdlo vhodné i k praní nebo ekologicky rozložitelný prací gel. Zapereme v ruce největší nečistoty. Vyhneme se přílišnému drbání látky o sebe navzájem a tkaninu ani příliš silně neždímáme. Raději necháme volně proschnout.
Rada na závěr
Chovejte se ke svému funkčnímu oblečení šetrně a s ohledem na doporučení výrobce. Odměnou vám bude delší životnost vašeho funkčního oblečení, které ušetří vaši peněženku i přírodu.