Jak vybrat jistící pomůcku
HUDY tým
5 minut čtení
Staré fotografie, na kterých k vrcholům horských velikánů stoupají muži odění v elegantních vlněných oblecích, působí na první pohled romanticky, ve skutečnosti však zobrazují tvrdou realitu doby, kdy i sebemenší chyba končila tragédii. Obdobné pocity se nám honí hlavou při prohlížení fotek poválečných pískařů. "Tenkrát se prostě nepadalo", komentuje to hrstka dnešních devadesátníků. Průkopníci horolezectví neměli k dispozici sofistikované prostředky umožňující bezpečný průstup exponovaným terénem, a tak se jistili takzvaně přes tělo, tedy způsobem, kdy tření nutné k zastavení pádu lezce zajišťovalo vedení lana přes záda jističe.
Mohlo by se zdát, že tato nepříliš pohodlná metoda, se kterou se pojí celá řada rizik, patří do minulosti, své uplatnění však najde i dnes. S notnou dávkou zkušeností ji dost dobře využijete například pro rychlý postup po lehkém hřebeni, kde by vás budování klasických jistících stanovišť jen zbytečně zdržovalo. Pokud se pro ni rozhodnete, pamatujte ovšem na to, že se při dobírání druholezce musíte vždy usadit na místě, které vašim nohám i tělu poskytne dostatečnou oporu.
Ačkoliv smyčky jsou evergreenem, i ty se společně s lezeckým hardwarem naštěstí vyvíjí, takže spolu s úvazky a dynamickými lany máme dnes i moderní lezečky a řadu jistítek. Nemusíme se tedy spoléhat jen na fortunu a konopné lano. Ruku v ruce s vývojem jistítek se pochopitelně posouvají vpřed i způsoby jištění. I v rámci současného sportovního lezení, lezení na skalách i lezení na stěně, je třeba mít na paměti neměnné základy správného a bezpečného jištění, stejně jako tenkrát... Rozdíl váhy prvolezce a druholezce by neměl být větší než 20 kg, měli byste znát historii hardwaru, který používáte a další základní pravidla.
Poloviční lodní uzel
V 60. letech minulého století se na scéně objevila technika nesoucí krkolomný německý název Halbmastwurfsicherung (zkráceně HMS). Jištění pomocí polovičního lodního uzlu se záhy stalo standardem Mezinárodní horolezecké federace UIAA, a to díky jeho všestrannosti a ideálním brzdným silám. Půlloďák funguje stejně při zatížení směrem nahoru i dolů, proto se hodí jak pro jištění prvolezce, tak druholezce. K jeho použití navíc potřebujete jen karabinu HMS, která se vyznačuje víceméně pravidelným hruškovitým tvarem bez ostrých ohybů a automatickou nebo šroubovací pojistkou zámku. Vystačíte si samozřejmě i s jinou, avšak jen za cenu ztížené manipulace.
Při zakládání uzlu do karabiny si vždy dejte pozor na to, aby lano nevedlo přes pojistku. V takovém případě totiž hrozí jeho nechtěné vysmeknutí a tím pádem i rozvázání „půlloďáku“. Někteří výrobci horolezeckého vybavení se chybné manipulaci a nevhodnému zatížení snaží předejít plastovou západkou, která brání otevření karabiny a jejímu otočení do nežádoucí polohy. Typickými zástupci této kategorie jsou Smart HMS a Crag Smart HMS švýcarské společnosti Mammut. Za určitou nevýhodu této metody pak lze označit kroucení lana při spouštění a slaňování, které se při dlouhodobém vlivu odráží na jeho životnosti.
Karabiny Crag Smart HMS a Smart HMS od společnosti Mammut
Znalost jištění pomocí polovičního lodního uzlu patří k základům, které by si měl osvojit každý, kdo to s lezením myslí opravdu vážně. Důvod je prostý. Pokud během dlouhého výstupu ztratíte jistící pomůcku, budete moci bez obav pokračovat dále, nebo se bezpečně vrátit na začátek cesty do schůdného terénu.
Slaňovací osma
Ve stejné době jako metoda HMS spatřila světlo světa i pomůcka, která si pro svůj tvar vysloužila název slaňovací osmička. Jak je patrné, původně vůbec nebyla určena k jištění, ale k pohodlnému sestupu po laně směrem dolů. Osma se od ostatních pomůcek liší nižšími brzdnými silami, pro jištění jako takové se tudíž příliš nehodí. Její použití vyžaduje určitý cvik a vyšší pozornost, proto by po ní měli sáhnout jen lidé dostatečně zkušení, a to pouze v krátkých a dobře odjištěných sportovních cestách ve skalách a na umělých stěnách, kde nehrozí dlouhé pády, nebo při lezení s jištěním přes horní vratný bod, kdy si lezec do lana v podstatě jen odsedává. Ve všech ostatních případech se raději porozhlédněte po jiném zařízení. Pozor, přes osmu nikdy nedobírejte druholezce na jistícím stanovišti, tedy na takzvaném štandu. Při přímém zachytávání pádu totiž klesá její brzdná účinnost hluboko pod únosnou mez!
Slaňovací osmy Rock Empire a Mammut
Od jistící destičky po kyblík
První opravdu moderní jistící pomůcku, která doslova předznamenala směr dalšího vývoje, vymysleli a pro německou společnost Salewa v roce 1970 společně patentovali Hermann Huber a Fritz Sticht. Takzvanou Stichtovu brzdu tvoří kovová destička s otvorem pro založení lana, které je pro správnou funkci ještě nutno zajistit procvaknutím karabinou s pojistkou zámku, ideálně HMS nebo oválného tvaru.
Jednoduchá konstrukce se brzy dočkala celé řady modifikací. Tvar se postupem času ustálil na krátké trubici s otvory umožňujícími použití dvou pramenů lana. Celou sestavu ještě doplňuje krátké drátěné oko, které pomůcku přidržuje v blízkosti karabiny a zároveň při transportu slouží k zavěšení na úvazek lezce. V anglosaských zemích se tyto nejjednodušší kousky označují slůvkem „tube“ nebo zkratkou ATC. Ta odkazuje na jeden z vůbec prvních výrobků tohoto typu uvedený na trh společností Black Diamond pod názvem Air Traffic Controller. V Čechách se těmto zařízením pro vzdálenou podobnost se všem dobře známou přepravní nádobou říká „kyblík“.
Jistící kyblíky Mammut Crag Light Belay a Rock Empire Guard
Vývoj se ovšem nezastavil, i tyto základní modely procházejí postupnou modernizací, jejímž cílem je nabídnout uživatelům možnost dle potřeby měnit velikost brzdné síly. Toho konstruktéři dosahují všemožným tvarováním a profilováním stěny trubice. Pracují přitom hlavně s odlišnou výškou stěny v různých částech pomůcky, nebo s tvarováním vodícího žlábku do podoby písmene V. U takové konstrukce pak lano při zachycení pádu vklouzne do zúžení, které jej ze stran stlačí a lépe tak zadrží jeho prokluz. Mezi klasiku v této kategorii patří třeba kyblíky Mammut Crag Light Belay a Rock Empire Guard SB.
A aby nepřišli zkrátka ani ti, kteří ve vybavení šetří každý gram, vznikly i varianty s otvorem pouze pro jedno lano, jako je například Rock Empire Gym. Jak už název napovídá, uplatní se především při lezení na umělých stěnách. Klasické kyblíky nejvíce využijete všude tam, kde očekáváte zachytávání pádu do lana směřujícího vzhůru, které vede k partnerovi přes postupové jištění nebo horní vratný bod. Perfektní službu proto odvedou na cvičných skalách a ve sportovně laděných cestách. Opět upozorňujeme, že stejně jako slaňovací osmy vůbec nepatří na štand.
Jednoduchý kyblík Rock Empire Gym
Univerzální pomůcky
Pro dlouhé výstupy ve vysokých stěnách vytvořili designéři pomůcky se samosvornou funkcí, které samy zastaví pád na jistícím stanovišti dobíraného člověka. Za naprosté bestsellery lze v této kategorii bez nadsázky označit modely Black Diamond ATC Guide a Petzl Reverso. Obě jistítka prošla za dobu své existence několika inovacemi, z nichž každá jen přispěla k jejich univerzálnosti, díky které si je oblíbily horolezci po celém světě. Ve své podstatě se přitom jedná o obyčejné kyblíky opatřené okem pro připevnění do štandu. Princip celého mechanismu je až triviálně jednoduchý. Pramen lana, na kterém lezec visí, se napne a přitlačí volný konec v pomůcce tak, že mu zamezí v dalším pohybu. Jistič tak nemusí lano neustále pevně svírat, což s sebou přináší hned několik nezanedbatelných výhod. V prvé řadě se tím výrazně usnadňuje manipulace s materiálem ve zhoršených povětrnostních podmínkách, kdy máte aspoň nějakou šanci trochu prohřát zimou zkřehlé prsty. Za druhé získáváte skvělou možnost zkrátit čas strávený ve stěně souběžným postupem dvou lezců, které v takto konstruované pomůcce snadno ujistíte. To se hodí především v horách, kde je rychlost výstupu přímo úměrná bezpečnosti vašeho podniku.
Univerzální jistící pomůcka Petzl Reverso 4
Samosvorná funkce má ovšem i svou stinnou stránku. Komplikace nastávají přesně ve chvíli, kdy potřebujete visícího člověka z nějakého důvodu dostat dolů na zem. Odblokování provedete pomocí malého oka na straně pomůcky. Nejprve do něj vložíte karabinu, kterou následně použijete jako páku. Pokud se vám lano tímto způsobem uvolnit nepodaří, nezbude vám nic jiného než sestrojit ze smyčky jednoduchý kladkostroj. To už ovšem vyžaduje trochu metodických znalostí, proto si celý postup raději před prvním použitím raději někde vyzkoušejte.
Všestranná jistítka Mammut Wall Alpine Belay a Black Diamond ATC Guide
Chytří pomocníci
V posledních letech udávají trend jistící pomůcky, které umí samy zachytit padajícího prvolezce. Říká se jim poloautomatická, ani u nich totiž neodpadá povinnost neustále držet volný konec lana. V základu se dělí na dvě skupiny. Tu první, služebně o poznání starší, tvoří jistítka s pohyblivou částí, která se tahem lana na jedné straně vychýlí a na druhé jeho další posun zablokuje. Takové zastavení pádu je ovšem relativně tvrdé, neboť při něm nedochází k prokluzu, který by dynamicky ztlumil síly působící na lezce. Konstrukce těchto pomůcek také neumožňuje současné použití dvou pramenů lana, ať už pro jištění nebo ke slanění. Z výše uvedených důvodů proto naleznou největší uplatnění na stěnách a při sportovním lezení jednodélkových cest. Mezi nejrozšířenější výrobky tohoto typu patří Petzl GRIGRI, ve verzi PLUS se zabudovaným antistresovým systémem.
Poloautomatická jistící pomůcka s antipanic systémem Petzl GRIGRI+
Do druhé skupiny spadají poloautomatická jistítka bez vlastních aktivních prvků. Všechny pracují na jednoduchém principu, který k blokaci využívá karabiny procvaknuté lanem stejným způsobem jako u kyblíku. Při běžné manipulaci se karabina nachází v poloze umožňující snadné dobírání nebo povolování lana, avšak při pádu se posune do místa, kde jeho prokluz zastaví. Jako první se na trhu objevily modely určené pouze pro jedno lano, jako třeba Smart 2.0 od švýcarského Mammutu nebo ATC Pilot od Black Diamondu, brzy je však doplnily i kousky pro použití se dvěma prameny.
Pár obecných rad závěrem
Než se vrhnete do nákupu jistící pomůcky, dobře si rozmyslete, jaké formě horolezectví se nejčastěji věnujete. Při výběru zohledněte také průměr lana, se kterým se do skal vydáváte. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo vytipované jistítko už vlastní, vyzkoušejte si, zda vám opravdu vyhovuje. Pokud ne, zastavte se na jedné z kamenných prodejen HUDY, kde vám naši kolegové určitě ochotně poradí. A pokud už se pro nějaké rozhodnete, naučte se s ním pořádně pracovat. Nejdůležitějším článek v celém řetězci je totiž stejně nakonec zodpovědný a problematiky znalý jistič.
Pro úplné základy mrkněte na starší, ale stále aktuální článek jak správně jistit, dále také jak správně jistit toprope a konečně i jak správně jistit s grigri.
Komplexní informace o tom, jak s lezením začít a jak bezpečně lézt najdete zde. Tato publikace vyjde letos na jaře opět tiskem v novém hábitu!