Jak vybrat stoupací pásy
Pásy, které se lepí na skluznici lyže, umožňují snadno stoupat do kopce. Při pohybu směrem vpřed mají pásy hladký povrch, který klouže po sněhu. Při pohybu vzad se srst pásu naježí a pás drží na sněhu. Pro uživatelský komfort je rozhodující dobrá stoupavost pásů.
MATERIÁLY STOUPACÍ VRSTVY
Pásy se vyrábí z přírodního materiálu (mohér – chlupy horské kozy), syntetických vláken (nylon) nebo kombinace obojího.
- Mohér – má výborné vlastnosti při různých typech sněhu a různých teplotách (i za třeskutých mrazů).
- Nylon – v porovnání s mohérem má umělé vlákno lepší stoupavost, delší životnost a je také levnější. Nevýhodou je zhoršení vlastností při nízkých teplotách.
- Mix – směs mohérových a syntetických vláken. Tato smíšená vlákna jsou odolnější než mohérová a ve stoupání drží lépe než přírodní.
S lepidlem, nebo bez?
Klasické lepidlo , nebo makromolekulární přilnavost? Ta první, klasická varianta stále žije. Dobře fungující lepidlo je sázka na jistotu pro konzervativce. V posledních letech se na trhu objevují pásy, které mají místo lepidla vrstvu, jež přilne ke skluznici díky molekulární fúzi. Lidově řečeno se takový pás „nalepuje“ stejně jako klasický, jen tam není vrstva opravdového lepidla. Tu nahrazuje vysoce přilnavý povrch pásu, jehož výhodou je především funkčnost za extrémně nízkých teplot a menší nároky na údržbu.
Tvar a šířka pásů
Před několika lety skončila éra rovných pásů, které byly vystřídány vykrojenými. V rámci aktuální široké nabídky možných šířek a poloměrů oblouku jsou ideálním řešením moderní pásy, dodávané s ořezávací soupravou. Jejich šířka i délka „překrývají“ rozměrově jakékoli lyže, takže už jen zbývá nalepit pásy na skluznici a podle návodu je oříznout přesně podle tvaru lyže.
Uchycení pásů ke špičce a patce
Nejlepší je uchycení pásu na obou koncích lyže! Na jednom konci pevné a na druhém variabilní. To je u současných pásů standardem. U některých značek pásů, které mají úchyty na špičce řešené v souladu s tvarem lyží stejné značky, je třeba myslet na to, že takové pásy budou pro lyže jiných značek nepoužitelné.
OTÁZKY PŘI VÝBĚRU PÁSŮ
- Je tvar špičky i patky lyže kompatibilní s úchyty pásu?
- Je důležitější životnost nebo hmotnost pásů?
- Preferuji lepší skluz nebo lepší stoupavost?
- Je součástí kupovaných pásů systém k uchycení pásu na špičku i patku?
- Je u ořezávacích pásů součástí setu i ořezávací nůž?
- Kolik chci do pásů investovat?
JAK ZACHÁZET S PÁSY
Pásy jsou nejchoulostivější součástí výzbroje a tomu musí odpovídat péče o ně! Pečlivě je sušte, ošetřujte lepicí vrstvu a při chůzi se vyhýbejte kořenům, kamenům, ledu nebo hlíně. Myslete na to, že funkční pás je základem úspěšné túry. Pokud je pás vlhký a studený (zmrzlý), drží na lyži mnohem hůř než pás suchý a teplý.
Při lepení pásy důkladně přitlačte ke skluznici po celé její délce, zabráníte tak případnému odlepování a proniknutí zmrzlého sněhu mezi pás a skluznici.
Zásady péče o pásy:
- Pásy se po každé túře suší.
- Pásy nesušte nalepené na lyži.
- Pásy nikdy nenechávejte na lyži přes noc venku.
- Občas zkontrolujte lepivost pásů, případně obnovte lepicí vrstvu.
- Před túrou nalepujte pásy v teple chaty, budou pak lépe držet.
- Pásy sušte s nalepenou ochrannou fólií.
- Po sejmutí pásů v průběhu túry (budete je znovu nalepovat) se doporučuje schovat pásy pod bundu (teplo, sucho). Při opakovaném nalepování tak budou pásy lépe držet.
- Před použitím na mokrém sněhu pás nalepený na lyži lehce potřete speciálním voskem na pásy nebo měkkým parafínem. Navoskovaný pás pak mnohem méně saje vodu. Pás navoskujte v suchém stavu.
- Vyvarujte se kontaktu pásu s vodou (přecházení zamrzlého potoka, rozhraní vlhký–suchý sníh).