Otužujeme se: Inspirace v kostkách ledu (1)
Zuzana Vrbská
6 minut čtení
Objevujte s námi další dimenzi pobytu nejen v přírodě. V tomto seriálu podle čtvero ročních období vystoupíme ze své komfortní zóny a budeme se vystavovat chladu. Zkusíme se při tom uvolnit, vědomě dýchat a prožívat přítomnost okamžiku. Nastartujeme harmonickou péči o své zdraví i další prožitky. Koupání v zimní přírodě? Procházky v chladném jaru? Studené sprchy uprostřed parného léta? Podzimní čekání na ledovou tříšť? Vyzkoušejte s námi benefity, které otužování přináší.
Otužování je silně návykové, nebezpečně nakažlivé, extrémně posilující pro tělo a až neuvěřitelně osvěžující pro mysl. Takový okamžitý restart, když je software přehřátý a hardware nestíhá. Studená voda neubližuje, naopak, sbližuje. Nejen lidi (nebo blázny – jak chcete) kolem sebe, ale hlavně každého se sebou samým, se svým já.
Ledové ostří
Rtuť teploměru konečně ukazuje záporné hodnoty, nebo se minimálně pohybuje kolem nuly, a nám, „kovaným“ otužilcům, zaplesá srdíčko. Ostří sekery nabroušené už v listopadu se chvěje nedočkavostí snad více než my. Topůrko jakoby poskakovalo a tenkým neslyšitelným hláskem volalo: „Tak už mě vezmi, na co ještě čekáš?“ Ale vy víte, že nic se nemá uspěchat a trpělivě čekáte, až nebude svítit sluníčko, anebo začne foukat pořádný vítr, protože za hezkého počasí „to“ dokáže každý. Teď vážně. Zkrátka, čekáte, až si v hlavě nastavíte to správné rozpoložení. Není to žádná soutěž, pozor. Je to velmi individuální záležitost, osobní trénink, a pokud má mít komplexní a harmonické účinky, je dobré se na něj připravit. Je důležité začít vnímat a respektovat signály svého těla, naučit se správně dýchat, něco si přečíst i o meditaci. Pro každého tato výzva může znamenat něco jiného. Někdo touží být jen „Cool“, druhý chce překonat sám sebe a dokázat si, že to zvládne, jiný, jako třeba já, chce pocítit harmonii a ponořit se do vody s plným vědomím všeho, co to přináší. Nic však není špatně.
Dýchání
Doma si pohodlně sedám a začínám s dechovou technikou podle Wima Hofa: třicetkrát se usilovně nadechnu a krátce vydechnu, po posledním výdechu zadržuji dech, jak nejdéle to jde, následně se jemně nadýchnu a po dobu 15 až 20 sekund ještě zadržím dech, a to celé zopakuji 3 krát. Při každém bezdeší si představuji, jak vcházím do vody, ta mě příjemně hřeje a mně je teplo, jak se ponořím až po krk a pomalu dýchám…
JARNÍ DÍL: VYSTAVUJ SE CHLADU, ZAHŘÍVEJ SE V HUDY (2) |
LETNÍ DÍL: SYMFONIE V KAPKÁCH CHLADNÉ VODY (3) |
PODZIMNÍ DÍL: SONÁTA PRO LEDOVOU TŘÍŠŤ (4) |
Sólo pro sekeru
A pak už rychle startujeme auto, a po 5 minutách brzdíme u zamrzlého rybníku uprostřed lesa. Nasadím jednu ze svých merino čepic od Devold, vysvléknu funkční Millet mikču a opravdu nerada stáhnu hřejivé ponožky Bridgedale. Vklouznu do pantoflí, v kterých většinou chodím do vody (nemrznou pak nohy), připravím rychleschnoucí ručník od Sea to Summit a teplé merino oblečení. Sekerkový tanec začíná. Někdy je led tenký, lehce se seká, ale také nepříjemně řeže, jindy vytvoří několik vrstev a musím použít hrubší síly. Větší sekera je praktičtější, snáze led rozbije a nepruží.
Ledově hřejivé potěšení v kostce
Když se sekerka unaví svým sólo tancem, mám už za sebou nějaký čas ve vodě. Je to sice zvláštní, ale sekáním se zahřeji, i když ve vodě stojím po stehna. Pak začnu vědomě dýchat, do břicha, pomalu, jemně, téměř neslyšně, čímž se zklidním, uvědomuji si každý nádech nosem i výdech, ponořím se, zavřu oči a užívám si klidu sama pro sebe. Když se zadaří a vysvitne sluníčko, nastavím jeho hřejivým paprskům obličej a téměř nevnímám, že mě obklopuje ledová voda. Pokud nemusím sekat, jdu do vody rychle a bez zastavení. Někdy lapám po dechu, a pomůžu si hlasitějším „ufff“, přeci jen je to pro tělo chladový šok. Ale hned se snažím zklidnit a dýchat. Když není led, tak plavu, je to zase jiný prožitek. Každý musí vyzkoušet, jak mu to vyhovuje. Někdo se třeba pomalu osmělí, jiný jde do vody dvakrát. Meze se nekladou.
Pobyt v chladné vodě stačí i na 30 sekund, aby se spustily všechny pozitivní účinky. Je důležité vnímat, co tělo říká, a včas odejít. Případně do vody nevstoupit vůbec. Někdo drží ruce nad vodou, aby nemrzly, ale to není úplně správné, protože tuhnoucí a mrznoucí prsty jsou signálem pro vylezení z vody. Za dobu, co do ní v zimě chodím, je vidět adaptace těla na chlad. Když opomenu zdravotní benefity, které shrnu níže, tak první rok jsem nebyla schopna ve vodě udělat žádný pohyb. I při sebemenším pohnutí paží jsem cítila nepříjemné a intenzívní jakoby řezání žiletkou. Párkrát mě zátylkem projela tupá bolest. Vloni třetím rokem, i letos, před vynořením z vysekané díry „naplavu“ několik metrů, ale žádné řezání se již nekoná. Pocity jsou opravdu subjektivní, a každé ponoření je jiné. Navíc se do chladu těším, už to není takový stres.
Wim Hofova metoda a zdravotní benefity
Wim Hof, přezdívaný též „Ledový muž“, je nizozemský extrémní sportovec, držitel 21 rekordů zapsaných v Guinessově knize, bořič některých zažitých vědeckých teorií a propagátor své tzv. Wim Hof metody, která je spojením vědomého otužování ledovou vodou, dechových technik a práce s myslí. Použitím výše popsaného „předýchání“, které převzal z jógy, mimo jiné ovlivníte v těle protizánětlivé procesy zvýšením produkce bílých krvinek.
Je vědecky dokázáno, že aplikace Wim Hofovy metody přispívá k fyzickému i psychickému zdraví, dodává energii, zlepšuje odolnost vůči stresu, zlepšuje krevní oběh a předchází kardiovaskulárním chorobám, podporuje imunitní systém, posiluje tělesnou kondici a tělo se tak snadněji vypořádá s nemocemi a vyplavuje „hormony štěstí“. Stručně řečeno, každý přebírá zodpovědnost za své zdraví. Pro nastartování těchto účinků stačí 30 sekund v chladné vodě. Celotělový ponor po dobu 2 minut v 4 stupňové vodě nakopne metabolismus a efekt vydrží na 6 dní. Člověk se navíc cítí šťastně a příjemně. Je úžasné, že si od spousty problémů můžeme pomoct sami. Jde přeci o náš život. Lepší než chodit do lékárny. Pro mě se tím otevírá cesta ke svobodě, k jinému vnímání a poznání nejen sama sebe, ale i okolního světa, k víře v sebe, k hezčím a hlubším prožitkům, a vše se krásně prolíná do celého mého života. Prostě otevření jiné dimenze. Dnes bohužel často zapomínáme, co všechno máme ve svých rukách.
Vynoření a zahřátí
Vylezu z vody a nechám ještě na sebe působit chlad vzduchu. V tuto chvíli vrstvy oblečení nepomůžou, takže hřejivé triko z merina od Icebreaker, úžasně teplá sukně Devold a bunda i pohorky La Sportiva čekají. Ty si mohou tak maximálně podupávat, prokřehlými prsty je sotva obuji. Wim Hof doporučuje nejprve rozproudit krev, zahřát tělo zevnitř, a to fyzickou aktivitou vysoké intenzity. Já si dám vždy pár sprintíků a hodně rychlých dřepů. Pak se teprve utírám a oblékám.
Jak začít s otužováním?
Kdykoliv, kdekoliv a hlavně to jde v každém věku. Samozřejmě s ohledem na zdravotní stav. Před koupáním v zimní přírodě je dobré zvykat si na chladnou vodu třeba pravidelným sprchováním, ale není to podmínkou. S ponořením nemusíte ani čekat na zimu, můžete chodit do vody už na podzim, kdy má slunce ještě sílu a hřeje. Ale setkala jsem se i s pár ledoborci, kteří do zamrzlého rybníka vlezli bez přípravy. Každý jinak, po lýtka, po stehna, nebo rovnou. Stačí pár sekund. Všichni překonali své pohodlí a hranice, a donedávna o tom ani neuvažovali. Moje desetiletá dcera jezdí s námi, když má chuť, vykoupe se také. A je zvláštní, že jí to láká v extrémních podmínkách. Vloni neodolala desetistupňovému mrazu a vodě o teplotě 1,5 stupně. Chtěla se vyfotit při sekání ledu, a pak, k překvapení všech, i bruslařů kolem, se ponořila celá. Zkrátka, jak si to v hlavě nastavíte, takové to budete mít, a platí to odmalička.
Pár tipů na závěr
Z bezpečnostních důvodů nechoďte do vody sami, nevíte, jak tělo zareaguje. Většinou jezdíme ve dvou, největší zážitek je kolem 8 hodiny ráno, a bez plavek. Jednak se ponoříme hlouběji do své mysli, cítíme chladnou vodu úplně jinak, a zároveň citelněji vnímáme vůni vzduchu, probouzející se přírody a magické ticho. Tento ranní rituál si dopřáváme jednou týdně. Nedělní dopoledne pak pravidelně vyrážíme s partou podobně nastavených kamarádů a vnímáme to jako společenskou událost. V zimním rybníku jsem už dvakrát oslavila svoje prosincové narozeniny. Originální, že?
Vystavování se chladu je skvělý tréninkový nástroj pro vnitřní sílu. Může mít různé formy, ať plavání ve studené vodě, ponoření se do vody, ponoření a meditace, sprchování, pobyt venku bez oblečení a mnohé, co vás napadne.
Co vyzkoušíte vy?
V průběhu roku se těšte na další tři díly:
Jaro: VYSTAVUJ SE CHLADU, ZAHŘÍVEJ SE V HUDY (2)
Léto: SYMFONIE V KAPKÁCH CHLADNÉ VODY (3)
Podzim: SONÁTA PRO LEDOVOU TŘÍŠŤ (4)