Přechod Orlických hor – rady a tipy pro turisty
Tereza Jandová
4 minuty čtení
Orlické hory jsou zapomenutý kraj lákající k několikadennímu přechodu. Ukrývají místa dýchající dobou, kdy se zde pilně budovalo a připravovalo na obranu hranic. Nejen ti, kteří se zajímají o 2. světovou válku, se na chvíli zamyslí, jaké to zde asi tehdy bylo. A zvlášť jaké to muselo být po zjištění, že veškerá snaha byla zbytečná. Délka celého přechodu bude záviset na místě, kde budete začínat a končit, ale můžete se dostat i na hezkých 75 kilometrů, které se dají za tři až čtyři dny lehce zvládnout.
Přechod Orlických hor
Skrz celé pohoří se vine červená značka, která nás bude doprovázet po celou dobu. Červená je ze všech čtyř barev ta nejdůležitější. Vytyčuje hlavní trasy a s její pomocí se dostaneme přes nejedno české pohoří. Kde ale zahájit přechod Orliček? To je trochu prekérní situace. Jelikož se nebudete vracet na stejné místo, je tedy třeba nechat auto doma a vyrazit vlakem nebo autobusem. Ale má to i něco do sebe.

Sezení ve vlaku a užívání si pohledu z okna je taková příjemná předehra naplánovaného výletu. Jaký zvolit výchozí bod se tedy odvíjí od toho, kam se nejsnáze dostanete. Není od věci mít i nějakou představu, odkud se budete vracet a jestli je možné se odtamtud dostat jinak než stopem. Buďme ale přece jenom trochu konkrétní. Orlickou hřebenovku lze zahájit na jihu, třeba v Žamberku nebo Rokytnici v Orlických horách. Na severu můžete začít v Novém Městě nad Metují.
Kde spát v Orlických horách
Spaní v Orlických horách je trochu komplikovanější než třeba na Šumavě, kde se nacházejí nouzová nocoviště s možností legálního přespání, stanování. Jelikož tyto hory patří do CHKO, je zde táboření zakázáno. Bohužel žádné útulny nebo turistické přístřešky vhodné k přenocování v Orlických horách nenajdete. Co tedy s tím?
BUDE SE HODIT:
PŘECHOD HŘEBENE VELKÉ FATRY
PŘECHODY ČESKÝCH POHOŘÍ: ŠUMAVA – TA S VÁMI ZAMÁVÁ!
DÁLKOVÉ POCHODY: RADY PRO ZAČÁTEČNÍKY
Pokud chcete v Orlických horách absolvovat hřebenovou túru, jedinou vaší možností je takzvané bivakování. To v sobě skrývá spaní pod širákem bez rozdělávání ohně. Můžete vyrazit třeba i s hamakou. Míst, kde ji budete moct zavěsit, bude nespočet. A, co když se zhorší počasí? Řešením může být přístřešek vytvořený z tarpu. A ten by nikomu vadit neměl. Existuje i tarp poncho, které lze použít jako pláštěnku a z nějž můžete večer vytvořit právě i nějaký ten přístřešek.

S batohem na zádech
Turistických tras v Orlických horách je mnoho, ale pokud se rozhodnete vydat tou centrální, možnost si někde dokoupit jídlo mít nebudete. Jediným řešením je tedy popadnout batoh a zabalit si vše, co je v poměrně opuštěných horách potřeba. S vodou se nemusíte nijak zvlášť trápit, stačí mít kvalitní filtr a můžete pít v Orlických horách i vodu z říček a potoků.

Celá hřebenovka je nenáročná a cesta vede mírným terénem, díky čemuž jsou Orlické hory vhodné i pro děti. Stačí jim pořídit nějaký dobře padnoucí dětský batoh, spacák a karimatku a můžou vyrazit s vámi. Pokud s sebou máte vařič, můžete jim uvařit i něco dobrého, což určitě přispěje ke spokojenosti vás všech.

Válečné pohraničí
Již po pár kilometrech na vás dýchne atmosféra doby 2. světové války. Míjíte jeden vojenský objekt za druhým. Je mezi nimi jak lehké opevnění nazývané řopíky, tak opevnění těžké. Některé železobetonové sruby jsou skutečně velké. Do jejich útrob se vešlo i 25 mužů. Většina těchto bunkrů je však veřejnosti nepřístupná.
Výjimkou je tvrz Hanička, do které se podívat můžete, jestliže máte zájem nasát atmosféru let dávno minulých. Pokud se více zajímáte o dobu, kdy se zde obrané pásmo tvořilo, velké množství informací se dozvíte z naučných cedulí. Těch je zde požehnaně. Co s sebou bohužel přináší poválečné pohraničí, je – stejně jako na Šumavě – velké množství asfaltových cest sloužících dříve k rychlému přesunu nejen těžké techniky. Skrývá to v sobě ale také jednu výhodu. Orlické hory lze navštívit i s kočárkem!
Velká Deštná
Turistika v Orlických horách se samozřejmě neobejde bez nejvyšší hory, kterou je Velká Deštná nalézající s v nadmořské výšce 1 115 m n. m. Na jejím vrcholu vás přivítá rozhledna na první pohled neotřelého vzhledu. Ten je inspirován zdejšími klimatickými podmínkami. Jak název vrcholu napovídá, není tu nouze o déšť. Vítr, který déšť často doprovází, tu také není výjimkou.


Právě tyto dva přírodní jevy inspirovaly předobraz současné rozhledny. Orlické hory se mimochodem jen hemží nejrůznějšími rozhlednami. Do zdejšího kraje se můžete z výšky zahledět například také z Anenského vrchu a z Vrchmezí. K dalším zajímavým místům patří rovněž Kunštátská kaple. Toto místo přímo vybízí k odpočinku. Nachází se tu totiž výborné posezení.
Masarykova chata
Ti, kteří neplánují přechod, ale lákají je jednodenní výlety v Orlických horách, se mohou ubytovat v Masarykově chatě na hřebenu Šerlichu. Masaryčka je skvělým výchozím místem. Mnozí z vás navíc ocení místní restauraci nabízející především českou klasiku. Zejména v chladnějších měsících je příjemné se uchýlit do tepla a dát si nějakou z tuzemských specialit.

Jiráskova cesta
Pokud se vám zdá tato hřebenovka málo, můžete se vydat po Jiráskově cestě, která prochází nejen celými Orlickými horami, ale zavede vás ještě dál. Se svými 160 kilometry se táhne od Litomyšle až po Broumov. Míjí i tvrz Dobrošov, kde naleznete nejen dělostřelecké sruby a věže, ale mnoho dalších vojenských staveb, ne nezajímavých nejen pro milovníky historie. Ubytovat se nebo něco dobrého pojíst můžete v Jiráskově chatě nacházející se nedaleko tohoto vojenského komplexu.

Tak, teď víte, kam příště
Nechte se zlákat Orlickými horami. Nasaďte batoh na záda, nazujte pohodlné boty a vydejte se vstříc pohodovému přechodu dalšího českého pohoří. Užijete si opuštěný kraj opředený tajemnem deroucím se ze zamřížovaných bunkrů. Možná vám dokonce i přeběhne mráz po zádech při představě možných událostí, které se tu nakonec přece jen neodehrály.
Podobné články
Recenze: Testujeme skialpové kalhoty La Sportiva Orizon
3 minuty čtení
13. 3. 2025, Tereza Bačinová, Magdaléna Válková


Jordánsko: exotický trek horami a pouští – Jordan Trail
5 minut čtení
5. 3. 2025, Marek Žampach


Srí Lanka: Perla Indického oceánu, ráj čaje i exotické přírody
7 minut čtení
24. 2. 2025, Tereza Jandová

