Vietnam – rady a tipy pro cestovatele
Chybí vám léto? Období, kdy stačí ze šatníku vytáhnou jen kraťasy a tričko? Nebaví vás pošmourné počasí a raději byste se trochu ohřáli? Jestliže jste si na tyto otázky odpověděli kladně, je na čase tuto touhu změnit v realitu. Co třeba Vietnam? Jde o destinaci, jež nepochybně splní vaše očekávání. V době, kdy se u nás k zemi snášejí sněhové vločky, v tomto státě jihovýchodní Asie se vlády ujímá období sucha, což slibuje mnoho slunečních dní. Nechte se inspirovat a třeba i vy uvidíte mnoho etnických skupin v pestrobarevném oblečení, ochutnáte jídlo, které zaujímá přední místo ve světové kuchyni, nebo se projedete na motorce mezi rýžovými poli.
Kdy navštívit Severní Vietnam?
Zásadním aspektem, který ovlivní váš výběr vhodného termínu, je samozřejmě počasí. Není to ale jediné, co je potřeba brát v potaz. Je také vhodné se vyhnout svátku Tet, vietnamskému Novému roku, kdy je celý Vietnam v pohybu. Ubytovací kapacity jsou přecpány místními vydávajícími se na návštěvu svých příbuzných, doprava také nefunguje jako obyčejně a na mnoha turistických místech je přemíra návštěvníků.
Počasí ve Vietnamu
Nedá se jednoznačně odpovědět na otázku, kdy je ideální období pro návštěvu Vietnamu. Počasí je velmi odlišné, jestliže bude řeč o Severním, Středním nebo Jižním Vietnamu. Obecně se počasí v průběhu roku dá rozdělit na období dešťů a období sucha. Jen v každé části se mění tato období v jiné měsíce. Do Severního Vietnamu můžete vyrazit od listopadu do května, kdy zde panuje období sucha. V lednu a únoru čekejte v horách trochu chladněji, ale nedá se to srovnat se zimou u nás.

Vízum do Vietnamu
Než se do Vietnamu vydáte, budete si muset obstarat vízum, bez kterého se nedostanete ani za check-in v Praze. Naštěstí je jeho získání víceméně pouhou formalitou. Není ani třeba se vydávat nikam na ambasádu. V současné době si jej snadno vyřídíte online. Lze požádat o vízum jednovstupové či vícevstupové v délce jeden až tři měsíce. Při vyplňování buďte pečliví, jelikož jakýkoliv překlep vízum zcela zneplatní. Vietnamské úřady jsou v tomto ohledu nekompromisní. Vyřízení trvá většinou tři pracovní dny a bude vás stát 25-50 $, v závislosti na zvoleném druhu víza. Je nutné ho mít v tištěné formě. V telefonu vám nebude k ničemu.
Očkování do Vietnamu
Do Vietnamu není žádné očkování povinné, jen některá z nich jsou doporučená. Jejich výčet je v podstatě stejný jako v okolních zemích a říká se jim obecně očkování „cestovatelské“. Do těch základních patří zejména žloutenka typu A (nemoc špinavých rukou) a typu B, kterým jsou u nás naočkování všichni narození po roce 1989. Doporučení vycházejí z nevalných hygienických podmínek, v nichž se na některých místech může připravovat jídlo. Mezi další doporučená patří očkování proti břišnímu tyfu. Kvůli velkému množství toulavých psů není vůbec od věci zvážit i očkování proti vzteklině.

Doprava ve Vietnamu
Doprava je ve Vietnamu jeden velký chaos. Připravte se na šok, až vyjdete do ulic Hanoje nebo Ho Či Minova města. Dopravní předpisy zde neexistují, a pokud ano, tak je nikdo nedodržuje. Jediný zákon, který zde platí, je právo silnějšího. Anebo toho, kdo více troubí. Běžně se jezdí v protisměru, na červenou a přechody pro chodce tady prakticky nejsou. Jestliže se chcete dostat z jedné strany silnice na druhou, budete potřebovat železné nervy a jistý krok. Dobrou zprávou ale je, že všichni jezdí velice pomalu, což dovoluje reagovat na jezdce v protisměru a chodce proplétající se mezi desítkami motorek. Motorka je tu mimochodem nejběžnější dopravní prostředek. Slouží nejen k přepravě osob, ale i nákladu všeho druhu, od lednice až po živé prase.
Autobusy a vlaky
Vietnam je rozsáhlý a vzdálenosti na mapě často zkreslují. Důvodem je špatná kvalita většiny silnic. Může se tedy snadno stát, že vám dvě stě kilometrů zabere autobusem půlku dne. Na delší vzdálenosti jsou oblíbené takzvané „spací autobusy“, kde jsou místo klasických sedaček jakási lůžka. Pohodlnější, ale pomalejší jsou vlaky. Jezdí ale jen do několika málo míst, a tak budete většinou stejně odkázání na kodrcavé autobusy. Najít si předem čas odjezdu spoje je poměrně obtížné. Často vám nezbude nic jiného než zajít na autobusové nádraží a tam se přeprat.

Potřebné Doklady
Jestliže se rozhodnete půjčit si motorku, což vám v zemi propůjčí značnou svobodu, budete potřebovat samozřejmě řidičský průkaz. Pozor ale na to, že ho musíte mít vyloženě na motorku. S klasickou B skupinou si tady nevystačíte. Mimo běžné oprávnění si budete muset ještě v Čechách obstarat takzvaný „mezinárodní řidičský průkaz“. Je třeba dát si pozor, abyste dostali ten správný. Vietnamská policie uznává pouze Vídeňskou úmluvu. Může se hodit také občanský průkaz, jelikož mnoho půjčoven požaduje jako deposit pas, ale někdy se spokojí i s jiným dokladem.
Ubytování ve Vietnamu
Ubytování je ve Vietnamu skutečně levné, pokud se spokojíte s guesthousem nebo s hostelem. Kvalita se velmi různí. Nenechte se zmást hezkými obrázky na vyhledávačích. Skoro nikdy neodpovídají realitě. Většinou budete více či méně překvapení, jak nakonec vás pokoj vypadá. Speciální skupinou jsou takzvané homestay, neboli ubytování u tamních obyvatel. Tímto způsobem se často dostanete do středu místních rodin, a pokud se jedná o etnické skupiny, slibuje to často zajímavý zážitek. Mnohdy můžete poklábosit během společně podávané večeře a dozvědět se něco o drsném životě v horách.

Jídlo ve Vietnamu
Jídlo ve Vietnamu by samo o sobě vydalo na samostatnou knihu. Pestrá kuchyně bývá také častým důvodem návštěvy právě Vietnamu. Jestliže se nebojíte experimentovat, budete mít nemálo příležitostí ochutnat mnoho jídel, s nimiž se v Evropě setkáme jen zřídka. Na piedestal bych vyzdvihla takzvaný streetfood. A jak poznáte místo, kde se dobře vaří? Nacpávají se tam převážně místní. Budete si muset zvyknout na nižší úroveň hygieny než u nás. Nemyslete si ale, že v restauracích je to lepší než streetfood. Jak odhadnout čerstvost připraveného jídla? Pokud u paní na ulici jí deset lidí a v restauraci není nikdo, lépe uděláte, když se připojíte k místním a najíte se na malých plastových židličkách, které by se u nás daly sehnat snad jedině v hračkářství.
Peníze
Na platební kartu zapomeňte. S ní zaplatíte jen ve velmi málo podnicích stále, a to navíc jen ve velkých nebo turistických městech. Je třeba mít při sobě dostatek hotovosti. Jsou dva způsoby jak si ji opatřit. Jednou z nich je směna dolarů nebo eur ve směnárně, bance nebo zlatnictví. Je to trochu ošemetné, jelikož jsou přijímány jen bankovky nové a zcela nepoškozené. I jen obyčejné zohýbání může vést k odmítnutí směny ze strany banky. Další možností je samozřejmě výběr z bankomatu. Počítejte ale s tím, že po vás bude často požadovaný několikaprocentní poplatek.
SIM a WiFi
Používání dat a volání s českým telefonním číslem je prakticky nemyslitelné kvůli závratným cenám, které by vám byly účtovány. Jednoduchým řešením je zakoupení místní SIM karty. Tu snadno seženete již na letišti a stojí velmi málo. Internetové pokrytí je velmi dobré, a tak i v zapadlých vesnicích nebudete mít problém se spojit se svými blízkými. Mnoho ubytovacích zařízení nabízí Wi-Fi zdarma, ale její rychlost a kvalita jsou mnohdy nevalné.

Co navštívit v Severním Vietnamu
Zajímavá místa v Severním Vietnamu by vám vystačila i několikatýdenní cestu. V těch známějších můžete očekávat větší servis, v těch méně navštěvovaných si naopak můžete užít větší autenticitu. Mezi nejproslulejší turistické místo patří nepochybně zátoka Ha Long. Lodí se dostanete mezi krasové velikány, které jsou takovou vietnamskou ikonou. S tím je samozřejmě spojena vysoká návštěvnost a rozhodně nečekejte romantické proplouvání na malé loďce a nikým nerušený západ slunce.
Dalším místem, které je známé svými krasovými kopci, je Ninh Binh. Okolní krajinu si nepochybně užijete z pramice nebo ze sedla kola, jež si ve městě můžete bez problému půjčit. Máte-li odvahu, půjčte si motorku. Nezapomenutelný zážitek vás čeká na Ha Giang loop, který se nachází na samotném severu Vietnamu. Dalším velmi známým místem je Sapa, nacházejících se také v horách. Pro mnohé může být ale zklamáním, že kvůli přemíře turistů ztratilo toto místo na své opravdovosti. Míst, kam se podívat, je mnoho, ale je zbytečné ve spěchu jezdit z jednoho místa na druhé. Více si užijete krásu Vietnamu v poklidném tempu.
Co si sbalit do Vietnamu
Nejdůležitější radu uvedu raději hned: Neberte si příliš mnoho věcí! V pohodě si vystačíte s batohem o obsahu 30 litrů, a nezáleží ani nijak zvlášť na tom, zda jedete na 14 dní nebo na dva měsíce. Výrazně vám to ulehčí dlouhé přesuny a časté balení. Jestliže pečlivě zvážíte, co si sebou sbalíte, nebude vám nic chybět. A pokud přece jenom shledáte, že se bez něčeho neobejdete, snadno si to za skutečně nízkou cenu pořídíte na místě.

Oblečení
Vaším nejčastějším outfitem bude tričko a kraťasy. Vezměte si triko jak s krátkým, tak s dlouhým rukávem, ideálně s UV ochranou. Za zvážení stojí také košile vyrobená ze syntetického materiálu. Jelikož si na mnoha místech můžete nechat vyprat, není třeba přehánět to s množstvím. Pamatujete na výhody cestování na lehko. Jelikož naopak sušičky jsou ve Vietnamu výjimkou, vyplatí se oblečení z rychleschnoucího materiálu, abyste jeden den vyprali a už následující den mohli putovat dál.
Teplé oblečení využijete víceméně jen v horách, a pokud tam vaše kroky budou směřovat, přibalte si tenkou, prodyšnou mikinu a bundu. Gore-Tex nechte doma, ten v těchto podmínkách nebude fungovat. Dešťové přeháňce můžete čelit v pláštěnce. Vyberte si ale skladnou, jelikož to bude, tedy zejména v období sucha, nejčastěji jen „mrtvá váha“.
Dlouhé kalhoty jsou ideální lehké a není od věci, pokud mají odepínatelné nohavice. Není také na škodu množství kapes, ve kterých můžete mít poschováváno ledacos, co chcete mít při ruce. Nepostradatelná se vám stane také kšiltovka, která vás ochrání před někdy až dotěrnými slunečními paprsky. Pro případ výskytu možnosti koupání buďte připraveni a přibalte si také plavky.
Boty
Jestliže se nechystáte podnikat náročné expedice, bez problému si vystačíte se dvěma páry bot. Nejčastěji budete mít na nohou sandále. Jsou lepší než pouhé pantofle či žabky, jelikož se s nimi můžete vydat i na výlety. Druhým druhem bot jsou nízké boty opět bez Gore-Texu. Tuto obuv využijete zejména během náročnějších výletu nebo při jízdě na motorce, kdy je uzavřená bota přece jenom bezpečnější. Kotníkové boty jsou zbytečné. Jen by vás většinu času tížily v batohu.

Ostatní vybavení
Ve Vietnamu se stmívá brzy, a tak se rozhodně vyplatí mít s sebou dobrou čelovku. Využijte ji ale také k prozkoumání jeskyní, kterých je ve Vietnamu požehnaně. Velkou výhodou je doplňkové červené světlo. To se může hodit, když se budete proplétat třeba na kole nočním městem. Další skvělá věc je malá, skrytá ledvinka na peníze a doklady. Vietnam je velmi bezpečná země, ale k drobným krádežím může, zvlášť ve velkých městech, dojít. Podobnou službu může prokázat také security belt, do kterého si můžete uschovat bankovky. Už tam ale neschováte pas ani platební karty.
Další nepostradatelnou záležitostí je malý batůžek na jednodenní výlety, kdy zbytek věcí necháváte na ubytování, nebo na pochůzky po městě. Ve Vietnamu neteče z kohoutku pitná voda, a tak je třeba kupovat ji v plastových lahvích. Jestliže se vám tato myšlenka příčí, můžete to vyřešit filtrem na vodu. Je ale potřeba, aby dokázal zbavit vodu nejen bakterií, ale také virů a chemických látek. Drobnou vychytávkou, kterou využijete zejména v případě, že budete spát na hostelech, je visací zámek na skříňku a špunty do uší. Kvalitní sluneční brýle, opalovací krém a rychleschnoucí ručník jsou samozřejmostí. Ve výbavě by vám také neměl chybět repelent, ideálně s DEETem. Běžné repelenty na místní bodavý hmyz často nefungují.

Lékárnička na cesty po Vietnamu
O co kratší je váš seznam outdoorového vybavení, o to by měl být delší seznam položek ve vaší lékárničce. Zažívacím potížím se v Asii vyhne jen málokdo, a tak se nebojte i většího množství různých medikamentů dávajících tyto nepříjemné stavy zase do pořádku. Podpořit správně fungování trávicího traktu můžete také probiotiky. Abyste aspoň do jisté míry mohli předejít infekci, opatřete si také dezinfekci na rány. Na různé odřeniny a poranění se skvěle hodí mimo jiné také tekutý obvaz. Ani Paralen a Ibufprofen nesmí chybět.
Důvodů, proč vyrazit do Vietnamu, je mnoho. Může to být příjemné klima v období, které je u nás mnohdy mrazivé. Nebo zvědavost nabádající nás k poznávání zcela jiných kultur. Po gastronomické stránce si ve Vietnamu přijde na své snad každý. A příroda se zde také nenechá zahanbit. Stačí sebrat odvahu a vykročit do neznáma a můžete si být jisti, že vás čeká mnoho nevšedních zážitků, na které budete rádi vzpomínat.