Záchranný systém Recco
HUDY tým
4 minuty čtení
Recco je dvousložkový záchranný systém pro rychlou lokalizaci osob v terénu. S reflektorem, malou lehoučkou a odolnou kapslí se dnes můžeme setkávat v mnohých kouscích lyžařského, skialpinistického, horolezeckého a dalšího outdoorového vybavení. Druhou složku tohoto systému mají v rukách speciální záchranné složky. A to buď ve formě příručního přístroje, nebo ve formě podvěsného zařízení používaného při vyhledávání vrtulníkem. Jaké jsou výhody takového systému? Je lepší mít Recco, anebo lavinový vyhledavač? To všechno odhalí náš článek.
OBSAH:
- Historie systému Recco
- Současnost systému Recco
- Kde Recco funguje?
- Co Recco je a jak funguje?
- Srovnání Recco a lavinového vyhledavače
Historie systému Recco
V roce 2023 oslavila slavná „recco-destička“ už neuvěřitelných 40 let své aktivní existence! Samotná myšlenka je ovšem ještě o jednu dekádu starší. Vznikla v mysli hloubavého Švéda Magnuse Granheda, a to přesně ve chvíli, kdy dotyčný asistoval při záchranné operaci po pádu laviny. Magnus dodnes vzpomíná, jak jej frustrovaly tehdejší primitivní techniky dohledávání obětí laviny. Smutek byl o to větší, že tehdy zasypání lavinou dva lidé nepřežili. Jeden z nich byl Magnusův dobrý přítel...
Tento reflektor má kupříkladu rozměry 70x10x7 milimetrů a váhu 0,9 gramu! Najdete jej v zimních bundách a kalhotách
Brzy nato začaly první pokusy ve spolupráci se Švédským královským technologickým institutem. A Magnus navázal spolupráci se švýcarskými profesionálními záchranáři v Zermattu. První detektor R1 vážil kolem dvou desítek kilogramů, dnešní R9 má váhu 900 gramů. Dalším průlomovým rokem v historii firmy byl 2016, kdy byl uveden do používání současný inovativní detektor určený pro helikoptéry.
„Vývoj detektoru Recco SAR pro helikoptéry nám umožnil rozšířit původně lavinový systém na systém celoročního vyhledávání, který umožňuje rychlé prohledávání rozsáhlých oblastí a pokryje všechny outdoorové aktivity,“ řekl k tomu tehdy sám zakladatel.
Současnost vyhledávacího systému Recco
Prvotní snahy vedly k vyvinutí systému na vyhledávání osob zasypaných lavinami. Další vývoj a moderní technologie udělaly z Recco univerzální systém na vyhledávání osob v terénu. Jeho použití není omezeno na určité roční období nebo na nějakou outdoorovou aktivitu. Destičky Recco dnes najdeme v nejrůznějších produktech – od bund, helem, kalhot přes boty, rukavice, batohy třeba až po opasky, brýle nebo pásky v hodinkách či outdoorové přívěšky.
Kapsle vyhledávacího systému tak dnes zachraňují nejen lyžaře nebo snowboardisty, ale i ztracené nebo zraněné, pohřešované lovce, cyklisty, trailové běžce, turisty, horolezce, terénní pracovníky a mnoho dalších. Vše, co je ze strany uživatele potřeba, je mít na vybavení kapsli o váze několika málo gramů. Dnes existují i modely s hmotností pod 1 gram (!) a do svých výrobků je implementuje přes 170 značek po celém světě. Český výrobce prémiového outdoorového oblečení Direct Alpine není výjimkou.
Kde Recco funguje?
Správně tušíte, že vlastnictví kapsle, destičky je pouze jedna polovina úspěchu. Jeho druhou polovinu třímají v rukou záchranáři vybavení patřičnými detektory. Jak si stojíme v tomto? Dnes už můžeme hrdě prohlásit, že i Česká republika je pokrytá. Detektorem disponují konkrétně naši krkonošští záchranáři. (Jejich polští kolegové na druhé straně kopců byli detektory vybaveni ještě o pár let dříve.) A detektor má k dispozici i horská služba v Jesenících. Na Slovensku najdeme detektory ve Vysokých, Nízkých a Západních Tatrách.
Celosvětově je navázaná spolupráce s profesionálními záchranáři v celkem 32 zemích a pokryto je více než 900 ski areálů. Hustou síť pokrytí najdeme (i díky předchozí spolupráci na vývoji; včetně Air Zermatt) v Alpách – od rakouského předhůří kousek za Vídní přes Švýcarsko, Itálii a Francii až k pobřeží Středozemního moře. Dobře pokryté jsou i francouzsko-španělské Pyreneje, ale třeba i hory Spojených států nebo Kanady. Záchranné složky s detektory Recco najdeme ovšem třeba i v Čile, Ekvádoru nebo na Sibiři, Špicberkách či na Islandu. A míra pokrytí nadále roste.
Co Recco je a jak funguje?
Uživatelská část záchranného systému je velice jednoduchá. Od nás se pouze chce, abychom měli kapsli. Ta bývá (dnes už téměř neznatelně) zašitá v látce bundy – třeba v kapuci, v látce kalhot, může být integrovaná do helmy a tak dále... Kapsle slouží jako směrový odražeč pro signál přicházející z detektoru. Ona sama není ničím nabíjena, tzn. nemusíme měnit žádné baterie apod., je zkrátka bezúdržbová. V jejím ochranném pouzdře se nachází tenký měděný element vybavený diodou. Kapsle je voděodolná, vybavení s ní lze běžně prát, má teoreticky neomezenou životnost.
Pro správnou funkci kapsle je důležitá jen jedna věc, aby destička byla obrácena odraznou plochou směrem ven. To je v případě integrovaných destiček zaručeno umístěním už z výroby. Jediným háčkem tu je skutečnost, že destičku může odstínit naše tělo nebo velké předměty (např. batoh). Kapsle Recco je detekovatelná až do hloubky 30 metrů pod sněhem, ovšem za ideálních podmínek. Budete-li mít například Recco v pásku od hodinek a lavina vás zasype tak, že budete pod sněhem ležet na své ruce s hodinkami, detektor vás nemusí vidět. Je proto velmi doporučeníhodné mít reflektor Recco na více různých místech. Ideální tak může být třeba přilba s Recco v zátylku, kalhoty s Recco na boku a třeba ještě rukavice s Recco. V tomto případě je v podstatě zaručeno, že vždy bude alespoň jeden reflektor nezastíněný, „nezalehnutý“, ať už budete v jakékoli poloze.
Současný model RECCO SAR Helicopter Detector byl uveden do provozu roku 2016. Létá se s ním v podvěsu a jeho rádius (kam z jednoho bodu „dohlédne“) je 100 metrů. Helikoptéra s ním efektivně může létat i rychlostmi nad 100 km/h a prohledat tak jeden čtvereční kilometr terénu za méně než 5 minut, což je opravdu bezkonkurenční.
Srovnání Recco a lavinového vyhledavače
Mohlo by se zdát, že tyto dva systémy pro lavinovou záchranu stojí v přímé konkurenci. Není tomu tak, naopak se vhodně doplňují a dnes už existují i lavinové vyhledavače s integrovanou Recco kapslí. Jak si tyto dva systémy povedou ve srovnání?
lavinový vyhledavač |
Recco |
|
okamžitá kamarádská pomoc | možná | nemožná |
závislost na speciálním detektoru | ne | ano |
potřeba baterií | ano | ne |
rychlost vyhledávání | nižší | vyšší |
náklady na pořízení | vyšší (tisíce) | nižší (stokoruny) |
použitelnost | omezená (zimní hory) | neomezená |
váha | vyšší (stovky gramů) | nižší (gramy) |
dosah | nižší | vyšší |
ovlivnění další elektronikou | ano | ne |
nebezpečí „zastínění“ | nižší | vyšší |
Lavinový vyhledavač (pípák)
Jeho obrovskou konkurenční výhodou je, že nepotřebujete speciální detektor pro určení zasypaného. Každý pípák má funkci vysílače i přijímače. Jakýkoli vyhledavač jakékoli značky lze jednoduše přepnout na vyhledávání jakéhokoli jiného pípáku a pustit se do práce. A protože rychlost nalezení a uvolnění zasypaného je otázkou života a smrti, je právě tato vlastnost kruciální. Vyhledávač umožňuje okamžitou kamarádskou pomoc. Ta je podle všech statistik nejdůležitější, protože při pádu laviny rozhoduje čas – do 15 minut přežívá v průměru 90 % zasypaných.
Nevýhodou vyhledavačů je jejich závislost na energii – dojdou baterky, „pípák nepípá“. Další nevýhodou je jejich ovlivnitelnost jinou elektronikou. V přímé blízkosti GPS, mobilního telefonu a podobně nebude vyhledavač fungovat správně. Vyhledavače mají kratší dosah (i když za určitých okolností lze použít i vyhledávání z helikoptéry). Dále se pípáky používají pouze v zimě na horách. Stěží asi s lavinovým vyhledavačem budete třeba běhat horské traily nebo se vydáte na několik týdnů do divočiny s přívěsem plným náhradních baterek.
Recco
Kapsle Recco je absolutně nezávislá a bezúdržbová, stačí ji mít s sebou. Navíc neváží a nezabere skoro nic. Recco je použitelné všude a celoročně. Jeho nevýhody jsou nasnadě: Na detekci je potřeba speciální přístroj, kterým jsou vybavení jen profesionální záchranáři, a to v závislosti na místě nemusí vždy platit. Recco destičku neovlivňuje ostatní elektronika, ale v případě nepříznivých okolností si ji můžete „odstínit“ tělem, batohem apod. Vyhledávání s profesionálním detektorem (hlavně v letecké variantě) je znatelně rychlejší.
U obou systémů už existují také pokusné varianty s dronem, které práci záchranářů usnadní, ale hlavně urychlí. Všechno má své pro a proti. Z uvedeného vyplývá, že v zimě na horách nejlépe uděláme, když oba systémy skombinujeme. Mimo zimu a lyžařská střediska se Recco (v závislosti na oblastech) bude jistě také hodit. Za pár gramů (a pár stokorun) navíc pro větší jistotu a bezpečí to jistě stojí.
Články o funkčních outdoorových materiálech a technologiích připravujeme ve spolupráci s českým výrobcem technického outdoorového oblečení Direct Alpine.